Dębowa 11 , Gabryelin   05-505

DIAGNOZA I TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Jak wygląda diagnoza integracji sensorycznej?

Diagnoza integracji sensorycznej (SI) to proces kilkuetapowy, który pozwala na dokładne poznanie profilu sensorycznego dziecka oraz zaplanowanie odpowiedniej terapii. Przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego terapeutę SI i składa się z trzech głównych spotkań:

1. Wywiad z rodzicem (ok. 60 minut)

Pierwsze spotkanie ma charakter rozmowy z rodzicem lub opiekunem dziecka. Terapeuta zbiera szczegółowy wywiad dotyczący rozwoju dziecka, jego funkcjonowania w domu, przedszkolu/szkole oraz trudności, które mogą wskazywać na zaburzenia w przetwarzaniu bodźców sensorycznych.

2. Badanie dziecka (ok. 60 minut)

Drugie spotkanie to bezpośrednia obserwacja i ocena dziecka przy użyciu standaryzowanych testów oraz prób klinicznych. Terapeuta sprawdza m.in. reakcje dziecka na różne bodźce, koordynację, napięcie mięśniowe, równowagę i schemat ciała.

* W przypadku, gdy nie uda się przeprowadzić całego badania w ciągu jednej sesji (60 minut), istnieje możliwość — a czasem wręcz wskazanie terapeutyczne — umówienia się na dodatkowe spotkanie trwające ok. 30–60 minut.

3. Omówienie wyników i przekazanie raportu (ok. 30- 60 minut)

Na ostatnim spotkaniu rodzice otrzymują pisemny raport z diagnozy zawierający opis funkcjonowania dziecka, wnioski oraz – w razie potrzeby – zalecenia do terapii SI lub dalszej diagnostyki. Terapeuta omawia wyniki w sposób zrozumiały i odpowiada na pytania rodziców.

Koszt: 650 zł

*W przypadku dodatkowego spotkania 750 zł